Перейти до вмісту
Як допомогти залежній людині - 10 правил

Як допомогти залежній людині – 10 правил

Як допомогти залежній людині?

Як допомогти залежній людині, якщо попередні спроби втручання не принесли очікуваних результатів? У вас таке почуття, ніби ви б’єте головою об стіну? На жаль, допомогти залежній людині непросто – але можливо.

Спеціально для вас ми підготували 10 правил поведінки, яких необхідно неухильно дотримуватися, якщо ви хочете допомогти залежній людині, а не її залежності.

Як допомогти залежній людині, але не її залежності?

Перш ніж ми перейдемо до вищезгаданих правил, варто задуматися, кому ви досі намагалися допомогти – залежній людині чи можливо її залежності? Звичайно, ніхто з нас не хоче хоч скільки-небудь сприяти розвитку залежності у своїх близьких, на жаль, часто ми робимо це абсолютно несвідомо. Тому важливо розділити нашу поведінку на дві групи:

  • поведінка, яка дійсно може допомогти залежній людині;
  • поведінка, яка допомагає їй залишатися залежною.

Для цього нам необхідно уважно проаналізувати наші попередні спроби допомоги та задуматися, у чому вони насправді полягали. Якщо ви намагалися захистити залежну людину від наслідків, що виникли в результаті розвитку в неї залежності, то – будьте обережні – ви несвідомо допомагали їй продовжувати в ній.

На жаль, пом’якшення наслідків залежності не дозволяє залежній людині зрозуміти (і побачити на власні очі), що залежність руйнує її здоров’я та життя. Більше того, це посилює і так сильний механізм ілюзій і заперечення хвороби. То як же нам не підтримати розвиток залежності у близької людини?

Як ви, не знаючи того, допомагаєте своїй залежності?

Ви ставите питання, як ви, самі того не знаючи, допомагаєте наркозалежності? Представляємо три найбільш поширені відносини близьких наркозалежних. Найчастіше вони зводяться до пом’якшення наслідків залежності, заперечення її чи надмірного контролю над залежною людиною.

Ви пом’якшуєте наслідки залежності, допомагаючи залежній людині

Якщо залежність змушує наркомана пропускати роботу, не брешіть його начальнику, що у нього грип. Не забиратися після вживання алкоголю і не виконувати роботу вдома за залежну людину.

Не пом’якшуйте наслідки залежності, адже вони можуть змусити його усвідомити свою проблему. Якщо ви візьмете на себе наслідки залежності вашої близької людини, ви позбавите її єдиної можливості побачити, який хаос завдає залежність у його житті.

Ви намагаєтеся зробити вигляд, що проблеми надмірного використання не існує

Кажіть відкрито про залежність і не ховайте її під килим – від цього залежність не зникне. Ми гарантуємо, що вона стане сильнішою. Подумайте про те, що якщо ви боїтеся глянути правді в очі, що може відчувати залежна людина, коли на неї діють потужні механізми залежності?

Ви намагаєтеся контролювати наркомана

Часто здається, що правильний контроль над залежною людиною змусить його припинити зловживати чи значно зменшити кількість чи частоту адиктивної поведінки. Іноді ми також віримо, що зможемо зупинити це, якщо докладемо всіх зусиль. На жаль, це неправильне мислення, яке часто призводить до розвитку співзалежності у людей, які щодня мають справу з наркоманами.

Не варто зосереджувати свої зусилля на контролі та припиненні деструктивної поведінки залежної людини, оскільки в цьому немає сенсу. Якщо залежна людина вирішить випити, вірте, що вона це зробить, і ніщо й ніхто не зможе встати на шляху. Ваш контроль лише змусить його шукати нові способи вживання таємно від вас.

Отримайте нашу підтримку

Як розумно допомогти залежній людині кинути вживати?
Ви ставите питання, як допомогти наркоману припинити вживання наркотиків або точніше, як допомогти йому помітити проблему і почати лікування? Як близька людина залежної людини, ви можете зробити хоча б кілька речей, які, напевно, допоможуть їй дізнатися правду про свою залежність. Попереджаємо, що наведені вище правила нікому з вас не будуть ні приємними, ні легкими, оскільки вони засновані на так званому твердому коханні. Представляємо вам 10 правил спілкування із залежною людиною.

Допоможіть залежній людині

10 правил спілкування із залежною людиною

1. Не давайте грошей у борг і не повертайте борги

Одним із наслідків залежності є фінансові проблеми. Так зване «обслуговування» залежності починає обходитися залежній людині все дорожче, і вона часто перестає справлятися із сімейним бюджетом і вчасно платити за рахунками.

Зазвичай вона також починає позичати гроші, а іноді втрачає роботу, і її становище стає справді драматичним. На жаль, одне з правил жорсткого кохання – дозволити залежній людині нести наслідки своєї залежності – тому не давайте їй у позику грошей і не виплачуйте борги, прямо чи опосередковано пов’язані з насильством над ним.

2. Не виправдовуйте перед іншими її адиктивну поведінку

Пам’ятайте, що у вас немає причин соромитися залежності вашої близької людини – насамперед тому, що це хвороба, яку слід лікувати так само, як і інші хвороби. По-друге, ви не маєте жодного впливу на залежність вашої близької людини і не несете за неї відповідальності. Пам’ятайте, що ви також не винні у цій ситуації.

Не ваше завдання виправдовувати неприємну та неадекватну поведінку наркомана. Не пояснюйте цього своїй сім’ї і не вигадуйте брехню, яка приховає зловживання, наслідки та труднощі.

3. У разі потреби викликати відповідні служби

На жаль, залежність часто призводить до агресивної чи самоагресивної поведінки. Не бійтеся викликати відповідні служби за потреби. Якщо ви боїтеся за безпеку себе, своїх близьких чи залежної людини, не зволікайте та дістаньте телефон. Залежна людина може становити загрозу, і найкращим рішенням може бути звернення до служби допомоги.

4. Не доглядати за залежним під час похмілля

Забудьте про приготування горезвісного «похмільного супу». Не турбуйтеся, не намагайтеся полегшити стан, не давайте води, не купуйте добавки.

Навіть якщо ваше серце розривається побачивши наркомана, він або вона повинні нести відповідальність за себе. Недуг, зневоднення, проблеми зі шлунком або головний біль – наслідки, які одного разу можуть змусити його помітити свою проблему і звернутися за допомогою.

5. Відкрито говорити про проблеми залежності

Не ходіть навколо та навколо. Зауважувати проблеми залежності під килим – одне з найгірших вчинків, які ви можете зробити. Це, звичайно, спричинить подальший розвиток залежності. Йдеться не про те, щоб дорікнути залежній людині, а про те, щоб дати зрозуміти – наприклад, «Ми не заплатили внесок за кредитом, тому що ви програли гроші в казино» або «Машина розбита, тому що ви водили машину у нетверезому вигляді ». Спирайтеся на факти і відкрито говоріть про проблеми, що виникають внаслідок залежності вашої близької людини.

6. Не дорікайте залежній людині і не змушуйте її почуватися винною

Це правило випливає ніби з попереднього. Навіть якщо ви, як близька людина залежної людини, напевно багато разів відчували себе відданими, розчарованими чи обдуреними, не занурюйтесь у гніві та жалю. Пригадування помилок та пробудження у залежної людини каяття не допоможе йому протверезіти і не змусить приступити до лікування – навпаки. Залежна людина відчує себе ще гірше і потягнеться до єдиного відомого способу боротьби з неприємними емоціями – адиктивної поведінки.

7. Запевніть її у своїй присутності та готовності допомогти

Може здатися, що «жорстке кохання» – це насамперед відкидання залежної людини – ніщо не може бути далі від істини. Продовжуйте завіряти її у своїй присутності та готовності допомогти. Запропонуйте їй відкриті зустрічі, денну або закриту терапію, візит до психіатра, психотерапевта або бесіду з іншим наркоманом, який залишається тверезим.

Якщо захворювання перебуває на вищій стадії розвитку, найкращим рішенням буде спеціалізований центр лікування наркозалежності, який прийматиме пацієнтів із міста Дніпро. Початкова фаза лікування, тобто детоксикація та базисна терапія, триває не менше 4 тижнів.

Чому допомогти наркозалежному так складно?

Чому так складно допомогти залежному? Частково це пов’язано з тим, що залежність – це хвороба ілюзій та заперечення, повна маніпуляцій з боку пацієнта та опору лікуванню. Ви, як близька людина залежної людини, повинні вміло відокремлювати себе від відповідальності, яку має нести залежна людина. Найчастіше це дуже важкий урок – треба навчитися встановлювати власні межі та реагувати, коли наркоман їх перетинає.

Однак варто зазначити, що так зване сильне кохання – це ще й спосіб уникнути співзалежності та захистити себе від цього хворобливого синдрому.

Клініка психологічної реабілітації залежних Рена – Центр у Дніпрі.

Ми прагнемо забезпечити найкраще лікування алкогольної та наркотичної залежності, проводимо повну діагностику для визначення типу та тяжкості залежності. Надаємо транспортування клієнта/пацієнта до клініки.

uarenamed@gmail. com – для клієнтів

+380956697090

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Зв’яжіться з нами

Заповніть форму зворотного зв’язку і ми безкоштовно проконсультуємо Вас.

2015-2022 ©. Реабілітаційний наркологічний центр у Дніпрі - "Рена-Центр"