Перейти до вмісту
Чи ефективна психотерапія?

Чи ефективна психотерапія?

Що таке психотерапія? Цілі, види та ефективність психотерапії

Психотерапія

В даний час все більше людей стикаються з психічними труднощами. Незважаючи на те, що психотерапія стає все популярнішим методом лікування, досі залишається багато сумнівів щодо того, що таке психотерапія насправді, що вона включає в себе, які бувають види психотерапії, її цілі та ефективність щодо різних розладів. У наступній статті будуть пояснені вищезазначені питання щодо психотерапії.

Що таке психотерапія?

Психотерапія – це метод, який використовується для лікування психічних розладів та покращення загального функціонування нашої психіки. Психотерапія включає серію зустрічей психотерапевта та клієнта і заснована насамперед на створенні терапевтичних відносин, заснованих на довірі та відчутті безпеки.

На початку свого існування психотерапія орієнтувалася на два напрямки – психоаналітичний та поведінковий. У наступні роки намітилася системна та гуманістична тенденція. Що таке психотерапія, залежить від області, у якій працює психотерапевт. Психоаналітичний підхід підкреслює значення інтрапсихічних чинників, які грають головну роль розвитку розладів. У когнітивно – поведінковому підході важливими вважаються фактори, що виникають у процесі навчання (неправильні звички), та спосіб інтерпретації складних життєвих подій. Системний підхід визнає, що з виявлення джерела проблеми в даної людини його слід розглядати у тих системи, частиною якої він є (під системою тут розуміється середовище, у якій живе людина). Однак гуманістичний напрямок наголошує на важливості майбутніх подій та саморозвитку як ключових аспектів, що впливають на психічний добробут.

Що таке психотерапія?

Психотерапія дозволяє поглянути на свої труднощі з іншого боку. Відносини з психотерапевтом дають почуття безпеки та дозволяють дізнатися думку людини, до якої ми емоційно не прив’язані. Найчастіше легше розповісти про свої емоції незнайомцю. Психотерапія, встановлюючи терапевтичні відносини між психотерапевтом та клієнтом, дозволяє досягти глибоко прихованих емоцій, які могли бути пригнічені та несвідомі протягом багатьох років. Через те, що ці емоції важко отримати, терапія часто є тривалим процесом, але вона приносить полегшення в повсякденному житті.

Види психотерапії

Залежно від труднощів, з якими ми боремося, і яких цілей хочемо досягти в ході психотерапії, ми можемо вибирати різні види психотерапії. До основних видів належать: індивідуальна психотерапія, групова психотерапія, парна психотерапія та психотерапія дітей та підлітків.

Індивідуальна психотерапія

Індивідуальна психотерапія призначена для дорослих, підлітків та дітей. Вона включає циклічні зустрічі, на яких присутні психотерапевт і клієнт. Частота таких зустрічей варіюється, найчастіше це від однієї до кількох зустрічей на тиждень. Тривалість терапії становить від кількох тижнів до кількох років, залежно від цілей, яких хочемо досягти. Індивідуальна терапія заснована на терапевтичних відносинах між психотерапевтом та клієнтом, завдяки яким в атмосфері довіри та безпеки опрацьовуються труднощі клієнта та виробляються нові способи мислення та відчування.

Групова психотерапія

Групова психотерапія в основному призначена для дорослих, іноді для підлітків. Вона передбачає застосування терапевтичних методів до групи пацієнтів. Терапевтичні сеанси проходять в залежності від мети психотерапії, від одного разу на місяць до кількох зустрічей на тиждень. Кількість людей, які беруть участь у груповій терапії, коливається від шести до шістнадцяти осіб. Зустрічі проводяться за участю одного чи двох психотерапевтів. Групова терапія зазвичай триває від кількох місяців до кількох років.

У груповій психотерапії на зміну поведінки кожної людини в групі впливають терапевтичні відносини між людиною та терапевтом, а також відносини між членами терапевтичної групи. Ця форма психотерапії дозволяє поліпшити міжособистісні контакти та розвинути інтрапсихічні здібності, засновані на стосунках з іншими людьми. Терапевтична група також може надати підтримку у важкі моменти життя.

Психотерапія для пар

Психотерапія пар – це форма допомоги, призначена для людей, які перебувають як у формальних, так і в неформальних відносинах. Це серія зустрічей, на яких присутні пара та психотерапевт. Мета психотерапії пар – дістатися джерела труднощів, які призвели до зниження задоволеності відносинами між партнерами. Сеанс терапії зазвичай триває 90 хвилин. У ході зустрічей кожна сторона має час висловитись, викласти свою точку зору та розповісти про труднощі, які вони бачать у стосунках на даний момент. Парна психотерапія покращує спілкування у відносинах, дивиться на труднощі з іншого погляду та зміцнює зв’язки та близькість.

Психотерапія для дітей та підлітків

Дитяча та підліткова психотерапія – це форма допомоги, адресована дітям та підліткам, які борються з труднощами, у тому числі: такі як: агресивна поведінка, труднощі в контролі емоцій, пережиті травми, розлучення в сім’ї, смерть близької людини, труднощі у групі однолітків, апатія, смуток та будь-яка інша поведінка, що спостерігається батьками, яка суттєво відрізняється від попередньої поведінки дитини.

Перша зустріч відбувається лише у присутності батьків дитини та психотерапевта. Під час цього візиту фахівець проводить попередню співбесіду та знайомиться із симптомами, які турбували батьків. Дитина також бере участь у наступній зустрічі. Психотерапевтичні зустрічі з дитиною можуть відбуватися у присутності батьків, але якщо психотерапевт визнає це за необхідне, деякі зустрічі можуть проводитися тільки з дитиною. У такому разі раз на кілька сеансів психотерапевт проводить розмову лише з батьками, де обговорює терапевтичний процес. Коли психотерапія стосується дітей-підлітків, процес також обговорюється в їх присутності, при цьому психотерапевт зобов’язаний зберігати конфіденційність і не повідомляти батьків підлітка про деталі сеансу, за винятком випадків, коли існує ймовірність загрози життю чи здоров’ю, підлітку чи іншим людям.

Як виглядає психотерапія?

Психотерапія – це процес, в якому ми можемо вказати певні фази. Перша їх – початкова фаза, тобто. так звана психотерапевтична консультація. Зазвичай вони включають дві – чотири зустрічі, в ході яких клієнт і психотерапевт встановлюють контакт, діагностують проблему клієнта і укладають терапевтичний контракт. Контракт є важливим аспектом початкового етапу, оскільки містить усі деталі психотерапевтичного процесу (мети, частота зустрічей, очікувана тривалість психотерапії, ціна психотерапевтичного сеансу). Психотерапевтичний процес вважається розпочатим, коли покупець і психотерапевт взаємно погоджуються з умовами, які у договорі. У будь-який момент протягом терміну дії договору клієнт може відмовитися від психотерапії, не несучи при цьому жодної відповідальності.

Після початкового етапу відбувається так зване Середній етап психотерапії. Ця фаза характеризується знайомством клієнта із собою, роздумом про можливі причини труднощів, що він відчуває, і розумінням механізмів власного функціонування. Під час цієї частини психотерапії часто розкриваються та піддаються сумніву емоції, приховані роками. У зв’язку з тим, що зазвичай це дуже важкі емоції, цей етап найчастіше важкий для клієнта, але необхідний відновлення контролю над власним життям.

Останній етап психотерапії – завершальний етап, основна мета якого – робота над закріпленням змін, що відбулися на ранніх етапах терапевтичного процесу. На цьому етапі клієнт також поступово готується припинити терапію, що дуже важливо у разі довгострокової терапії, при якій стосунки з психотерапевтом міцні та її завершення може спричинити негативні емоції.

Мета психотерапії

Психотерапія може допомогти вам досягти безлічі різних цілей. До основних із них належать:

  • робота з усунення причин, що сприяли появі психічних розладів,
  • допомога у розумінні та усвідомленні впливу минулих подій на поточне функціонування,
  • опрацювання минулих подій та мінімізація їхнього впливу на поточне життя,
  • відновлення контролю за власним життям,
  • усвідомлення власних потреб
  • отримання підтримки у важкі моменти життя,
  • покращення міжособистісних відносин
  • розробка нових способів реагування на складні та стресові ситуації,
  • робота над підвищенням самооцінки та віри у свої здібності.

Чи ефективна психотерапія?

Більшість досліджень, присвячених ефективності психотерапії, однозначно підтверджують, що психотерапія є ефективним методом, що призводить до позитивних ефектів. Приблизно 75 – 80% людей, які відвідують психотерапію, відчувають видиме вдосконалення функціонування. У деяких випадках психотерапія виявляється більш ефективною формою допомоги, ніж фармакологічне лікування. Дослідження також показують, що психотерапевтичний напрямок, яким проводиться терапія, не має істотного впливу її ефективність. Фактором, надзвичайно важливим та визначальним ефективність психотерапії, є терапевтичні відносини, що створюються між психотерапевтом та клієнтом.

Онлайн – психотерапія – альтернатива традиційному лікуванню

Онлайн – психотерапія – це форма терапії, коли сеанси проходять через Інтернет. Для проведення такої зустрічі вам знадобиться комп’ютер, планшет чи телефон з доступом до Інтернету. Вибір цього виду психотерапії – гарна ідея для людей, які чинять опір особистим зустрічам. Відчуття того, що ми можемо поговорити з психотерапевтом, не виходячи із власного будинку, для багатьох людей стане фактором, який може позитивно вплинути на терапевтичний процес. Крім того, онлайн – зустрічі – ідеальна альтернатива для людей, які мають ненормований робочий день і часто подорожують.

Завдяки онлайн-психотерапії терапевтичний процес можна продовжити навіть у разі поїздки чи відрядження. Ефективність цього виду психотерапії можна порівняти з його класичною формою. Важливо, щоб під час сеансу людина, яка його використовувала, могла вільно розмовляти, ні на що не відволікатися і знаходитися в кімнаті один. Протипоказаннями до використання онлайн-психотерапії є суїцидальні думки, психотичні стани, аутоагресивна поведінка та сильна залежність від психоактивних речовин.

Клініка психологічної реабілітації залежних Рена – Центр у Дніпрі.

Ми прагнемо забезпечити найкраще лікування алкогольної та наркотичної залежності, проводимо повну діагностику для визначення типу та тяжкості залежності. Надаємо транспортування клієнта/пацієнта до клініки.

uarenamed@gmail. com – для клієнтів

+380956697090

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Зв’яжіться з нами

Заповніть форму зворотного зв’язку і ми безкоштовно проконсультуємо Вас.

2015-2022 ©. Реабілітаційний наркологічний центр у Дніпрі - "Рена-Центр"