Перейти до вмісту
Психологічні фактори залежності

Психологічні фактори залежності

Чому ми стаємо залежними? Чи передається залежність у спадок?

Чому ми стаємо залежними? Чому деякі з нас так швидко стають залежними, тоді як інші ніколи не втрачають контролю над вживанням речовин, що змінюють свідомість? Які фактори визначають, що ми стаємо залежними? Чи передається залежність у спадок і чи можемо ми передати її нашим дітям у наших генах?

Чому ми стаємо залежними?

Незважаючи на багаторічні зусилля та спроби визначити причини залежності, відповідь на запитання «Чому ми стаємо залежними?» до цього дня це не ясно і не точно. Цей факт зумовлений, насамперед, багатоаспектністю проблеми залежності і тим, як багато сторін людського життя вона торкається. Однак немає жодних сумнівів у тому, що наркоманія – надзвичайно складне захворювання. Тому її причини також складні.

Однак існує безліч гіпотез і теоретичних моделей, які намагаються пояснити розвиток залежності і вказують на фактори, що мають прямий чи опосередкований вплив на цей процес. Однією з найважливіших теоретичних конструкцій, що стосуються розвитку залежностей та функціонування залежної людини, є психо-біо-соціальна модель залежності.

Психо-біо-соціальна модель залежності

Психо-біо-соціальна модель залежності намагається синтезувати безліч різних теоретичних та практичних підходів. Він поєднує знання, отримані як з багаторічного терапевтичного досвіду, так і з новітніх результатів наукових досліджень.

Вищезазначена модель допомагає як при аналізі функціонування залежної людини та механізмів, які ним керують, так і дає орієнтир для визначення показань до терапії та лікування. Психо-біо-соціальна модель залежності також намагається пояснити причини порушень контролю над вживанням та споживанням психоактивних речовин або компульсивної поведінки.

У світлі нових знань слід припустити, що є безліч шляхів до залежності. Генез залежності складається з біологічних, психологічних та соціальних факторів. Однак вони мають різне значення та значення для кожного пацієнта. Дуже важливо наголосити на тому факті, що самі по собі ці фактори не можуть призвести до залежності. Вони повинні співіснувати в різних конфігураціях.

Чому ми стаємо залежними? Біологічні фактори

  • До біологічних факторів, що впливають на розвиток залежностей, належать:
  • Вроджена та генетична схильність до залежностей;
  • Ослаблена аверсивна реакція на речовини, що змінюють свідомість (у тому числі алкоголь);
  • Висока толерантність до речовин, що змінюють свідомість (включаючи алкоголь);
  • Висока інтенсивність ейфоричного ефекту, викликаного алкоголем та іншими речовинами, що викликають звикання.

З того, що ми знаємо про походження залежності, стає ясно, що деякі люди можуть мати ту чи іншу схильність до залежності. Їхня біологічна структура сприяє більш швидкому розвитку механізмів залежності, ніж у інших людей.

Але для цього недостатньо конституційної основи. Така людина повинна протягом деякого часу інтенсивно зловживати речовинами, що змінюють свідомість, при цьому дуже важливу роль у розвитку залежності мають відігравати соціальні та психологічні фактори.

Чому ми стаємо залежними? Соціальні фактори

До соціальних (у тому числі екологічних) факторів, що впливають на розвиток залежності, належать:

  • Виріс у сім’ї з проблемою залежності;
  • Широка доступність речовин, що змінюють свідомість;
  • Відсутність соціальної підтримки та правильних моделей функціонування;
  • Розрив сімейних зв’язків або сім’ї;
  • Надмірна опіка осіб, які здійснюють догляд;
  • Емоційна холодність у сімейному будинку;
  • Нездатність задовольнити основні емоційні потреби дитини;
  • Ви виросли в середовищі, яке дозволяє або навіть схвалює вживання речовин, що змінюють свідомість.

Тут варто наголосити, що соціальні фактори та фактори навколишнього середовища надзвичайно важливі для розвитку залежності. Хоча ми можемо умовно назвати біологічні схильності «насінини» залежності, соціальні чинники можуть створити благодатний ґрунт для зростання цього насіння, і навпаки. Соціальні фактори можуть бути сильним захисним фактором, незважаючи на генетичну схильність до залежності.

Чому ми стаємо залежними? Психологічні фактори

Окрім біологічних та соціальних факторів, важливу роль у процесі розвитку залежності відіграють і психологічні фактори. До них належать:

  • Висока залежність від інших – відсутність самостійності в житті;
  • Нездатність висловлювати власні емоції;
  • Низька самооцінка та низька самооцінка або її відсутність;
  • Емоційна незрілість;
  • Низька стійкість до стресів та фрустрацій;
  • Неадаптивні моделі поведінки та реакцій;
  • Проблеми у встановленні та підтримці здорових міжособистісних відносин;
  • Дефіцит практичних життєвих навичок;
  • Деструктивна життєва орієнтація;
  • Психологічна травма, пережита в дитинстві;
  • Інші стани особистості, такі як імпульсивність або перфекціонізм.

Психологічні фактори у поєднанні з деякими біологічними та соціальними факторами можуть призвести до залежності та скласти її. Однак, як і у випадку з генетичними умовами або сприятливими умовами довкілля, вони не можуть самостійно становити причину залежності. Вони є його компонентом.

Як бачите, щоб упоратися із залежністю, необхідно звертатися за професійною допомогою та шукати групу підтримки. Є люди, які знають, як вам допомогти, і зроблять це із співчуттям. Рена – Центр – лікування наркозалежності для пацієнтів із Дніпра.

Чому ми стаємо залежними? Інші гіпотези, які пояснюють причини залежностей

Гіпотеза самозцілення дуже інтуїтивна. Передбачається, що залежна людина почала вживати речовини, що змінюють свідомість, щоб «лікувати» себе та труднощі, які вона відчуває. Зазвичай вони ставали нею просто нестерпними. Спочатку речовини, що викликають звикання, призначені для полегшення емоційного болю та допомоги в ситуаціях, з якими людина просто не може впоратися, наприклад, у міжособистісних контактах. Однак згодом залежність розвивається, тому що людина, яка зловживає алкоголем або іншими речовинами, що змінюють свідомість, не усвідомлює того впливу, який вони мають на його або її нервову систему та повсякденне функціонування.

Концепція мотиваційної сенсибілізації

Концепція мотиваційної сенсибілізації передбачає, що причиною залежності є зростаюче і поступово наростаюче задоволення, що виникає не так від ефекту від прийому цієї речовини, як від його пошуку та очікування бажаного ефекту.

Система пошуку, очікування та бажання в нашому мозку контролюється дофаміновою системою, на відміну від самого споживання та задоволення, що виникає в результаті його прийому, які контролюються габерновою та опіоїдною системами. У той час як останні два вимагають з часом все більшої кількості речовини, що приймається для досягнення того ж ефекту (підвищеної толерантності), дофамінова система стає сенсибілізованою і стає все більш чутливою. Бажання користуватися постійно зростає.

Чому ми стаємо залежними?

Хто особливо схильний до ризику залежності?
Щоб визначити, хто особливо схильний до ризику залежності, варто ще раз поглянути на згадані вище фактори, що сприяють виникненню залежності (біологічні, соціальні та психологічні), оскільки як деякі наші особистісні риси, минулий досвід, так і факт походження. Сім’я із проблемними залежностями може привертати нас до цього захворювання.

Особливо схильні до ризику залежності:

  • Дорослі діти алкоголіків та дорослі діти з неблагополучних сімей;
  • Люди, які страждають на інші психічні розлади, наприклад, депресію, тривожні розлади, розлади харчової поведінки, біполярні розлади;
  • Пацієнти з розладами особистості – особливо прикордонного типу;
  • Люди, які пережили тяжку травму в минулому.

Звичайно, ризик залежності – тією чи іншою мірою – зачіпає кожного з нас, адже це захворювання дуже демократичне. Від нього можуть страждати люди незалежно від статі, раси, зовнішності, віку, фінансового чи соціального статусу.

Чи передається залежність у спадок?

Ви, ймовірно, ставите питанням, чи є залежність спадкової і чи може вона передаватися через гени, як і інші хвороби. Ну немає. Наркоманія не передається у спадок.

Ви можете закласти у своїх генах певний тип схильності та велику схильність до залежності. Це означає тільки те, що людина, батьки якої, наприклад, є наркозалежними, може легше стати залежною від будь-якої речовини або поведінки, ніж інші. Це відбувається швидше і, можливо, руйнівніше для неї.

Якщо не втручаються соціальні та психологічні фактори і людина не починає зловживати речовинами, що змінюють свідомість, вона не наражається на ризик залежності. Пам’ятайте, що для виникнення залежності необхідною умовою є вплив речовини, що викликає звикання. Схильні люди можуть мати лише одне вживання героїну, кокаїну або іншої психоактивної речовини.

Клініка психологічної реабілітації залежних Рена – Центр у Дніпрі.

Ми прагнемо забезпечити найкраще лікування алкогольної та наркотичної залежності, проводимо повну діагностику для визначення типу та тяжкості залежності. Надаємо транспортування клієнта/пацієнта до клініки.

uarenamed@gmail. com – для клієнтів

+380956697090

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Зв’яжіться з нами

Заповніть форму зворотного зв’язку і ми безкоштовно проконсультуємо Вас.

2015-2022 ©. Реабілітаційний наркологічний центр у Дніпрі - "Рена-Центр"